newspapers 3488857

Новини

НЕК подписа договори за ремонт и рехабилитация на хидроагрегат №1 и хидроагрегат №3 на ПАВЕЦ Чаира с японската корпорация Тошиба и австрийския консорциум Voith-ABB

Благодарение на усилията на екипите през 2025 г. в ПАВЕЦ Чаира паралелно ще бъдат изпълнявани ремонтни дейности по два хидроагрегата.

С японската корпорация Тошиба НЕК подписа договор за ремонт на хидроагрегат №1 на ПАВЕЦ Чаира, който ще осигури безопасна експлоатация на съоръжението в средносрочен план. На подписването присъстваха министърът на енергетиката Владимир Малинов и Н. Пр. Хисаши Мичигами, посланик на Япония в България.  Споразумението е резултат от успешни преговори между страните, които демонстрираха високо ниво на професионализъм, ангажираност и експертност.

Корпорация Тошиба е проектант и производител на оригиналното оборудване на централата и тяхната висока експертиза ще гарантира най-добро техническо решение за съоръжението. Хидроагрегатът е в оригиналното си състояние и по него не са извършвани рехабилитационни дейности от въвеждането му в експлоатация през 1995 г. Очаква се дейностите по договора да започнат в най-кратки срокове и съоръжението да бъде върнато в експлоатация през 2026 г.

С австрийския консорциум Voith-ABB НЕК подписа договор за ремонт и рехабилитация на хидроагрегат №3 на ПАВЕЦ Чаира. На подписването присъстваха министърът на енергетиката Владимир Малинов и Филип Купфер, търговски съветник в посолството на Австрия в България. За рехабилитацията на хидроагрегата ще бъде разработено и приложено специално инженерно решение, сходно на изпълненото при възстановяването на хидроагрегат №2. Благодарение на успешната реализация на уникално технологично решение, хидроагрегат №2 беше пуснат за 72 часови проби в края на 2024 г., които завършиха в началото на тази година. Подготвителните дейности по ремонта на хидроагрегат №3 са в ход, като НЕК вече завърши демонтажа на генераторната част на хидроагрегата.

Подписването на двата договора представлява важен етап в изпълнение на стратегията за цялостното възстановяване на работата на най-голямата хидроенергийна мощност в страната. Подписаните споразумения подчертават значението на дългосрочните партньорства и иновативните решения в енергийния сектор, които имат ключова роля за гарантиране на сигурността на електроенергийната система.

Припомняме, че за да се гарантира устойчива дългосрочна работа на ПАВЕЦ Чаира, НЕК инициира процедура за пълна подмяна на хидроагрегати №1 и №4.

Изпълнението на мащабния проект по възстановяването на най-голямата ПАВЕЦ на Балканите ще допринесе съществено за успешното интегриране на нарастващото ВЕИ производство в целия регион и осъществяването на декарбонизационните цели в национален и европейски план. България ще се утвърди като регионален лидер и в съхранението на зелена енергия.



НЕК завърши успешно рехабилитацията на хидроагрегат 2 на ПАВЕЦ Чаира

НЕК завърши успешно рехабилитацията на хидроагрегат 2 на ПАВЕЦ Чаира и централата вече може успешно да участва в електроенергийната система на страната. Включването на централата в мрежата беше демонстрирано по време на посещението на министър-председателя Димитър Главчев и министъра на енергетиката Владимир Малинов.

Постижението е резултат от разработено и приложено уникално индивидуално техническо решение за модификация в турбината на хидроагрегат 2. Изпълнението на това решение отне 12 месеца интензивни дейности на трисменен режим на екипите на консорциума изпълнител и на служителите на НЕК. Подобна модернизация е истинско достижение в световната хидроенергетика.

„От самото начало мащабът, комплексността и липсата на подобни аварии в световната практика надхвърляха обичайните инженерни предизвикателства“, посочи изпълнителният директор на Националната електрическа компания Мартин Георгиев. „Изискваше се прилагане на иновативни подходи и нестандартни решения. Уверен съм, че това пионерско решение ще остави трайна следа в историята на инженерните постижения. Отправям своята искрена благодарност към всички екипи, натоварени с високоотговорната задача по възстановяването на тази ключова за страната енергийна мощност за техния неизменен професионализъм, отдаденост и ангажираност. Вашата работа е не само високо ценена, но и истинско вдъхновение за всички инженери да мислят смело и иновативно“, каза още той.

След успешното завършване на дейностите по рехабилитация на хидроагрегат №2, същият подход ще бъде приложен и за хидроагрегат №3. Ремонтите дейности по него се очаква да продължат до края на 2025 г., като НЕК вече завърши демонтажа на генераторната част на хидроагрегата.

Във финална фаза са интензивните преговори за средносрочно решение за ремонт на хидроагрегат №1, които НЕК води с производителя на оригиналното оборудване Toshiba. Хидроагрегатът е в оригиналното си състояние и по него не са извършвани ремонти дейности от въвеждането му в експлоатация през 1995 г.

Припомняме, че за да се гарантира устойчива дългосрочна работа на ПАВЕЦ Чаира, НЕК инициира процедура за пълна подмяна на хидроагрегати №1 и №4.

Изпълнението на мащабния проект по възстановяването на най-голямата ПАВЕЦ на Балканите ще допринесе съществено за успешното интегриране на нарастващото ВЕИ производство в целия регион и осъществяването на декарбонизационните цели в национален и европейски план. България ще се утвърди като регионален лидер и в съхранението на зелена енергия.

Допълнителна информация

НЕК целенасочено прилага програма за рехабилитация модернизация на своите хидротехнически съоръжения. В началото на 2024 г. беше завършена мащабна рехабилитация на най-голяма хидроенергийна каскада в България – Белмекен-Сестримо-Момина клисура с обща инсталирана мощност 735 мегавата в генераторен режим и 104 мегавата в помпен режим.

Освен модернизация на съществуващите хидроенергийни съоръжения НЕК разработва и проекти за нови зелени мощности. Работи се интензивно за изграждането на два нови ПАВЕЦ на язовирите Батак и Доспат. По предварителни оценки очакваният ефект от изграждането на двете нови мощности ще гарантира капацитет за съхранение на енергия между 30 и 50 гигаватчаса, което е значително не само за България, но и за Европа.

Освен това Компанията изпълнява стратегия за развитие на системи за съхранение на енергия. В момента развива своя пилотен проект на система за съхранение на електрическа енергия на територията на ВЕЦ Въча 1 с капацитет 10 мегаватчаса. Посредством този проект ВЕЦ Въча 1 ще се превърне в първата хибридна водноелектрическа централа в България, при която двете технологии – на производство и съхранение – ще се допълват взаимно, осигурявайки по-ефективна и надеждна работа. Такива хибридни системи се планират и за още 4 централи.



Отбелязваме Световния ден на хидроенергията!

Водата е енергията, която движи света!

Знаете ли, че около 70% от повърхността на Земята е покрита с вода? Именно водата е един от ключовите ресурси за производството на зелена енергия.

На 11 октомври отбелязваме Световния ден на хидроенергетиката! Тази година темата акцентира на положителното влияние на устойчивата хидроенергия върху живота на хората и общностите по целия свят.

В България НЕК е водещият производител на електрическа енергия от възобновяеми източници благодарение на ВЕЦ и ПАВЕЦ. Чрез производството на енергия от водни ресурси НЕК допринася за постигането на амбициозните цели на България и ЕС за климатична неутралност.

ВЕЦ Бояна получи специален сертификат за безупречна експлоатация и поддръжка от Siemens България

ВЕЦ Бояна бе удостоена със сертификат за безупречна експлоатация и поддръжка, връчен на инж. Мартин Георгиев, изпълнителен директор на НЕК от д-р инж. Боряна Манолова, главен изпълнителен директор на Siemens за България, Северна Македония и Украйна. Това признание е резултат от дългогодишната надеждна работа на оборудването Siemens в централата, която тази година отбелязва своята 100-годишнина.

Инж. Мартин Георгиев изрази своята признателност, като каза: „За мен е чест да получа от името на НЕК този сертификат за безупречна експлоатация и поддръжка на ВЕЦ Бояна от Siemens България“. Мартин Георгиев подчерта, че „Siemens е компания с близо 200-годишна история и 145 години, посветени на технологичното развитие на България. ВЕЦ Бояна е ярък пример за иновации, внедрени преди столетие, които продължават да бъдат стабилна основа за нашето енергийно бъдеще. Уверен съм, че отличното дългогодишно сътрудничество между нашите две компании ще продължи и занапред.“

„За мен е голяма чест да бъда днес тук, пред вас, от името на Siemens България, компания, която има привилегията да бъде част от невероятната история на това изключително съоръжение – ВЕЦ Бояна“, заяви д-р инж. Боряна Манолова. „Този сертификат не само потвърждава надеждността на технологиите на Siemens, но и доказва, че когато инвестираме в устойчиви решения и ги поддържаме с грижа и експертен опит, можем да създадем трайна стойност за бъдещите поколения.“

На церемонията присъстваха проф. д-р Веселина Канатова-Бучкова – председател на Съвета на директорите на БЕХ, г-н Мориц Зайлер, началник на икономическия отдел на германското посолство в България, представители на ръководствата на двете компании, служители на централата, както и клиенти и партньори на Siemens. Събитието подчерта значимостта на дългосрочното партньорство между НЕК и Siemens в сферата на устойчивата енергия и иновациите.

Централата е не само най-старата централа в състава на НЕК, но и една от първите в България. Тя продължава да работи с автентичното си оборудване, произвеждайки екологично чиста електрическа енергия без въглероден отпечатък.



ПРЕССЪОБЩЕНИЕ

Standard & Poor’s повиши на положителна перспективата пред кредитния рейтинг на НЕК

Международната рейтинговата агенция Standard & Poor’s повиши перспективата за Националната електрическа компания от стабилна на положителна и потвърди дългосрочния кредитен рейтинг на BB. Повишената перспектива означава, че компанията управлява своите средства и заеми надеждно и балансирано. Подобрената перспектива представлява още една стъпка напред, след като през миналата година агенцията повиши рейтинга на НЕК от ВВ- на BB поради подобрени кредитни показатели.

S&P очаква след либерализацията на пазара на дребно през 2026 г. рентабилността на компанията да се подобри, а задлъжнялостта й да намалее, което от своя страна може да доведе до повишаване на кредитния рейтинг.

„Повишената перспектива и очакването за ръст на кредитния рейтинг от страна на водещата международна рейтингова агенция S&P е важен успех за българския енергиен сектор. Това е резултат от последователната работа и стратегическата подкрепа на държавата. Уверен съм, че този успех ще допринесе за устойчивостта и развитието на енергийната ни система“, коментира министърът на енергетиката Владимир Малинов.

S&P разглежда НЕК като дъщерно дружество от стратегическо значение за БЕХ, имайки предвид важната роля на НЕК в енергийната система на България като производител на беземисионна електроенергия от ВЕЦ, доставчик от последна инстанция и обществен доставчик на електроенергия. Рейтинговата агенция отчита и факта, че НЕК успя да се трансформира от губещо предприятие през определен минал период до компания, която допринася за близо 10% от брутната печалба на БЕХ.

ПРЕССЪОБЩЕНИЕ

Възобновеният проект за Хидротехнически комплекс „Турну Мъгуреле - Никопол“ е предложен за статут на трансграничен проект за възобновяема енергия с възможности за европейско финансиране

Съвместният проект на „Националната електрическа компания“ ЕАД и румънската компания „Хидроелектрика“ за изграждане на хидротехнически комплекс „Турну Мъгуреле - Никопол" успешно премина етапа на оценка и е включен в Списъка на трансграничните проекти за възобновяема енергия на Европейския съюз. Предстои окончателното одобрение на списъка и публикуването му в Официален вестник на Европейския съюз. 

Проектът е един от трите одобрени за цяла Европа през 2024 г. Включването му в списъка и перспективата за получаването на статут на трансграничен проект за възобновяема енергия са значим етап от неговото развитие, като се откриват и възможности за подкрепа на проекта чрез Механизма за свързване на Европа.

Проектът „Изграждане на хидротехнически комплекс „Турну Мъгуреле - Никопол“ е важна трансгранична инициатива между Румъния и България, насочена към оптималното оползотворяване на хидроенергийния потенциал на река Дунав. Комплексът предвижда две руслови водноелектрически централи по най-съвременни технологии и резервоар за съхранение с голям капацитет.

Проектът акцентира върху устойчивостта на околната среда и производството на енергия от възобновяеми източници, като същевременно се задоволяват нуждите на местното население и промишлеността. Изпълнението на този проект ще подкрепи съвместния ангажимент на България и Румъния за ускорено постигане на целите на ЕС в областта на устойчивата енергия и ще насърчи регионалното сътрудничество, като следва да послужи като модел за международно сътрудничество в областта на устойчивата инфраструктура. Допълнителните комплексни ползи от проекта са пътнотранспортна, железопътна и енергийна свързаност, подобрени условия за плаваемост и превенция от наводнения.

Проектът ще кандидатства за финансиране на предпроектни проучвания пред Европейската изпълнителна агенция за климата, инфраструктурата и околната среда (CINEA).

Допълнителна информация

Списъкът на трансграничните проекти в областта на възобновяемата енергия (CB RES) в рамките на Механизма за свързване на Европа (МСЕ) в областта на енергетиката стартира за първи път през м. август 2022 г. и вече включва осем проекта.

Реализацията на трансграничните проекти ще допринесе за постигане на амбициозните цели в областта на възобновяемата енергия в рамките на Европейския зелен пакт, както и за целите на плана REPowerEU.

Благодарение на официалния статут CB RES осемте проекта са допустими за финансова подкрепа за проучвания и работи по Енергийната програма на МСЕ. Освен това те се ползват с по-голяма видимост, повишена сигурност за инвеститорите и по-силна подкрепа от държавите членки. Част от проектите вече са получили финансиране през 2023 г. и 2024 г.

Проектите CB RES се определят от Регламента за Механизма за свързване на Европа и имат за цел да насърчат трансграничното сътрудничество между страните от ЕС (и между страните от ЕС и страните извън ЕС) в областта на планирането, развитието и рентабилната експлоатация на възобновяеми енергийни източници. Проектите CB RES могат да улеснят интегрирането на ВЕИ чрез съоръжения за съхранение на енергия или производство на водород с цел да допринесат за дългосрочната стратегия на ЕС за декарбонизация. Проектите CB RES трябва да бъдат създадени чрез механизъм за сътрудничество, както е определено в текста на Директива за енергията от възобновяеми източници.

Политика за личните данни на НЕК ЕАД

Този сайт използва "бисквитки". Продължавайки да използвате този уебсайт, Вие се съгласявате с Политика на НЕК ЕАД за личните данни