newspapers 3488857

Новини

Отбелязваме Световния ден на хидроенергията!

Водата е енергията, която движи света!

Знаете ли, че около 70% от повърхността на Земята е покрита с вода? Именно водата е един от ключовите ресурси за производството на зелена енергия.

На 11 октомври отбелязваме Световния ден на хидроенергетиката! Тази година темата акцентира на положителното влияние на устойчивата хидроенергия върху живота на хората и общностите по целия свят.

В България НЕК е водещият производител на електрическа енергия от възобновяеми източници благодарение на ВЕЦ и ПАВЕЦ. Чрез производството на енергия от водни ресурси НЕК допринася за постигането на амбициозните цели на България и ЕС за климатична неутралност.

ВЕЦ Бояна получи специален сертификат за безупречна експлоатация и поддръжка от Siemens България

ВЕЦ Бояна бе удостоена със сертификат за безупречна експлоатация и поддръжка, връчен на инж. Мартин Георгиев, изпълнителен директор на НЕК от д-р инж. Боряна Манолова, главен изпълнителен директор на Siemens за България, Северна Македония и Украйна. Това признание е резултат от дългогодишната надеждна работа на оборудването Siemens в централата, която тази година отбелязва своята 100-годишнина.

Инж. Мартин Георгиев изрази своята признателност, като каза: „За мен е чест да получа от името на НЕК този сертификат за безупречна експлоатация и поддръжка на ВЕЦ Бояна от Siemens България“. Мартин Георгиев подчерта, че „Siemens е компания с близо 200-годишна история и 145 години, посветени на технологичното развитие на България. ВЕЦ Бояна е ярък пример за иновации, внедрени преди столетие, които продължават да бъдат стабилна основа за нашето енергийно бъдеще. Уверен съм, че отличното дългогодишно сътрудничество между нашите две компании ще продължи и занапред.“

„За мен е голяма чест да бъда днес тук, пред вас, от името на Siemens България, компания, която има привилегията да бъде част от невероятната история на това изключително съоръжение – ВЕЦ Бояна“, заяви д-р инж. Боряна Манолова. „Този сертификат не само потвърждава надеждността на технологиите на Siemens, но и доказва, че когато инвестираме в устойчиви решения и ги поддържаме с грижа и експертен опит, можем да създадем трайна стойност за бъдещите поколения.“

На церемонията присъстваха проф. д-р Веселина Канатова-Бучкова – председател на Съвета на директорите на БЕХ, г-н Мориц Зайлер, началник на икономическия отдел на германското посолство в България, представители на ръководствата на двете компании, служители на централата, както и клиенти и партньори на Siemens. Събитието подчерта значимостта на дългосрочното партньорство между НЕК и Siemens в сферата на устойчивата енергия и иновациите.

Централата е не само най-старата централа в състава на НЕК, но и една от първите в България. Тя продължава да работи с автентичното си оборудване, произвеждайки екологично чиста електрическа енергия без въглероден отпечатък.



ПРЕССЪОБЩЕНИЕ

Standard & Poor’s повиши на положителна перспективата пред кредитния рейтинг на НЕК

Международната рейтинговата агенция Standard & Poor’s повиши перспективата за Националната електрическа компания от стабилна на положителна и потвърди дългосрочния кредитен рейтинг на BB. Повишената перспектива означава, че компанията управлява своите средства и заеми надеждно и балансирано. Подобрената перспектива представлява още една стъпка напред, след като през миналата година агенцията повиши рейтинга на НЕК от ВВ- на BB поради подобрени кредитни показатели.

S&P очаква след либерализацията на пазара на дребно през 2026 г. рентабилността на компанията да се подобри, а задлъжнялостта й да намалее, което от своя страна може да доведе до повишаване на кредитния рейтинг.

„Повишената перспектива и очакването за ръст на кредитния рейтинг от страна на водещата международна рейтингова агенция S&P е важен успех за българския енергиен сектор. Това е резултат от последователната работа и стратегическата подкрепа на държавата. Уверен съм, че този успех ще допринесе за устойчивостта и развитието на енергийната ни система“, коментира министърът на енергетиката Владимир Малинов.

S&P разглежда НЕК като дъщерно дружество от стратегическо значение за БЕХ, имайки предвид важната роля на НЕК в енергийната система на България като производител на беземисионна електроенергия от ВЕЦ, доставчик от последна инстанция и обществен доставчик на електроенергия. Рейтинговата агенция отчита и факта, че НЕК успя да се трансформира от губещо предприятие през определен минал период до компания, която допринася за близо 10% от брутната печалба на БЕХ.

ПРЕССЪОБЩЕНИЕ

Възобновеният проект за Хидротехнически комплекс „Турну Мъгуреле - Никопол“ е предложен за статут на трансграничен проект за възобновяема енергия с възможности за европейско финансиране

Съвместният проект на „Националната електрическа компания“ ЕАД и румънската компания „Хидроелектрика“ за изграждане на хидротехнически комплекс „Турну Мъгуреле - Никопол" успешно премина етапа на оценка и е включен в Списъка на трансграничните проекти за възобновяема енергия на Европейския съюз. Предстои окончателното одобрение на списъка и публикуването му в Официален вестник на Европейския съюз. 

Проектът е един от трите одобрени за цяла Европа през 2024 г. Включването му в списъка и перспективата за получаването на статут на трансграничен проект за възобновяема енергия са значим етап от неговото развитие, като се откриват и възможности за подкрепа на проекта чрез Механизма за свързване на Европа.

Проектът „Изграждане на хидротехнически комплекс „Турну Мъгуреле - Никопол“ е важна трансгранична инициатива между Румъния и България, насочена към оптималното оползотворяване на хидроенергийния потенциал на река Дунав. Комплексът предвижда две руслови водноелектрически централи по най-съвременни технологии и резервоар за съхранение с голям капацитет.

Проектът акцентира върху устойчивостта на околната среда и производството на енергия от възобновяеми източници, като същевременно се задоволяват нуждите на местното население и промишлеността. Изпълнението на този проект ще подкрепи съвместния ангажимент на България и Румъния за ускорено постигане на целите на ЕС в областта на устойчивата енергия и ще насърчи регионалното сътрудничество, като следва да послужи като модел за международно сътрудничество в областта на устойчивата инфраструктура. Допълнителните комплексни ползи от проекта са пътнотранспортна, железопътна и енергийна свързаност, подобрени условия за плаваемост и превенция от наводнения.

Проектът ще кандидатства за финансиране на предпроектни проучвания пред Европейската изпълнителна агенция за климата, инфраструктурата и околната среда (CINEA).

Допълнителна информация

Списъкът на трансграничните проекти в областта на възобновяемата енергия (CB RES) в рамките на Механизма за свързване на Европа (МСЕ) в областта на енергетиката стартира за първи път през м. август 2022 г. и вече включва осем проекта.

Реализацията на трансграничните проекти ще допринесе за постигане на амбициозните цели в областта на възобновяемата енергия в рамките на Европейския зелен пакт, както и за целите на плана REPowerEU.

Благодарение на официалния статут CB RES осемте проекта са допустими за финансова подкрепа за проучвания и работи по Енергийната програма на МСЕ. Освен това те се ползват с по-голяма видимост, повишена сигурност за инвеститорите и по-силна подкрепа от държавите членки. Част от проектите вече са получили финансиране през 2023 г. и 2024 г.

Проектите CB RES се определят от Регламента за Механизма за свързване на Европа и имат за цел да насърчат трансграничното сътрудничество между страните от ЕС (и между страните от ЕС и страните извън ЕС) в областта на планирането, развитието и рентабилната експлоатация на възобновяеми енергийни източници. Проектите CB RES могат да улеснят интегрирането на ВЕИ чрез съоръжения за съхранение на енергия или производство на водород с цел да допринесат за дългосрочната стратегия на ЕС за декарбонизация. Проектите CB RES трябва да бъдат създадени чрез механизъм за сътрудничество, както е определено в текста на Директива за енергията от възобновяеми източници.

ВЕЦ Кърджали навърши 60 години от въвеждането си в експлоатация

Забележителната годишнина беше отбелязана в тесен професионален кръг в присъствието на ветерани дългогодишни служители на централата. „Отличното състояние на ВЕЦ Кърджали е доказателство, че добрата поддръжка на съоръженията е най-важната част от тяхната експлоатация и затова ръководството на НЕК полага систематични усилия за подобряване на експертизата и професионалната квалификация на мениджърите и служителите“ подчерта изпълнителният директор на НЕК инж. Мартин Георгиев. „Със своята вече над 60-годишна история ВЕЦ Кърджали е отличен пример за последователността и професионализма на българските енергетици да поддържат експлоатационната надеждност на централите на високо световно ниво. Юбилеят е повод за заслужена гордост за всички бивши и настоящи служители на ВЕЦ Кърджали.“, добави той.

ВЕЦ Кърджали е подязовирна ВЕЦ, която се намира непосредствено под стената на язовир Кърджали. Централата е част от първото стъпало на каскада Арда, която обединява още две водноелектрически централи – Ивайловград и Студен кладенец. Каскадата е разположена в Източните Родопи по средното и долното течение на река Арда и играе ключова роля в производството на енергия от възобновяеми източници. В централата са монтирани 4 хидроагрегата с обща инсталирана мощност 122.4 MW в генераторен режим.

В периода 2007-2010 година е извършена рехабилитация на ВЕЦ Кърджали, в резултат на която е повишена общата инсталирана мощност от 106,4 MW на 122,4 MW.

За своята 60-годишна експлоатация централата е произвела внушителните 6 743 551 814 kW/h възобновяема енергия.

Интересен и уникален детайл в машинна зала на ВЕЦ Кърджали е паното, дело на художника Николай Тюркеджиев от 1985 г. Фигурите в паното символизират енергетиката, която е в сърцето на всяка икономика, и мира, които обединени създават възхода. В картината е вплетена и много символика, свързана с енергията на водата.



ПРЕССЪОБЩЕНИЕ

НЕК зариби язовир Розов кладенец с над 400 хил. малки шарани  

Рибите ще допринесат за подобряване на биоразнообразието в язовира

Над 400 хиляди малки риби шаран пуснаха в язовир Розов кладенец служители на НЕК и представители на компанията дарител на зарибителния материал. Шаранът е подходящ вид, който се очаква да се адаптира успешно към водите на язовира и да допринесе значително за подобряване на неговото биоразнообразие.

Зарибяването е част от грижата на НЕК за опазване на биоразнообразието и ангажимента към местните общности.

Язовир Розов кладенец е разположен в югоизточна България до град Гълъбово. Основното му предназначение е да осигурява необходимите води за нормална работа на три топлоелектрически централи посредством цикличен топлообмен на водата. Строителството му е извършено през периода 1957-1960 г. Постоянната сравнително висока температура на водата прави язовир Розов кладенец привлекателно местообитание за редица водолюбиви птици – корморани, пеликани и лиска.



Политика за личните данни на НЕК ЕАД

Този сайт използва "бисквитки". Продължавайки да използвате този уебсайт, Вие се съгласявате с Политика на НЕК ЕАД за личните данни